Przejdź do treści

Cellulit – Jak zapobiegać?

Jak zapobiegać cellulitowi?

Ciąża to okres, w którym Nasze ciało zmienia się diametralnie. Jasną sprawą jest, że kobiecie rośnie brzuch, jednak to nie wszystko…
Ciąża to przede wszystkim zmiany hormonalne, które w wielkim stopniu wpływają na wygląd kobiety. Całkiem normalnym jest szybsze przetłuszczanie się włosów i/lub ich wypadanie, opuchlizna na nogach i palcach u rąk, przybieranie na wadze, cellulit a po pewnym czasie rozstępy etc. Żadna z tych rzeczy nie jest z pewnością przyjemną dla którejkolwiek z przyszłych mam.
Do najczęściej występujących “skutków ubocznych” należy cellulit, który spędza sen z powiek przyszłym mamom. Bardzo ważnym jest odpowiednia reakcja, aby uchronić się przed trwałymi zmianami w wyglądzie.

Cellulit w ciąży – skąd się to bierze?

Cellulit w ciąży to przede wszystkim zmiany hormonalne. Z badań przeprowadzonych przez dermatologów wynika, że cellulitu w ciąży doświadcza do 80% kobiet, które wcześniej nie miały z nim styczności – tak więc brak tu jakiejkolwiek zależności pomiędzy tym, czy przed ciążą cellulit występował u kobiety czy też nie.
Cellulit występuje w postaci “grudek” na skórze, wypełnionych tłuszczem. Powstają one wskutek zbyt małej ilości tlenu w tkankach, co jest konsekwencją obrzęków zaburzających mikrokrążenie i ograniczających swobodny przepływ tlenu pomiędzy naczyniami. Główną rolę w tym procesie odgrywa estrogen, od którego wszystko się zaczyna. Jego nadmiar sprawia, że część zawartości naczyń krwionośnych przenika przez osłabione ścianki do przestrzeni międzykomórkowych w tkance podskórnej, tworząc obrzęki, które są zaczątkiem owych “grudek”.

Cellulit w ciąży może występować u kobiety z kilku powodów:

  • cellulit nie jest chorobą, jednak może być dziedziczony, co jedynie zwiększa ryzyko jego wystąpienia
  • nieodpowiednia dieta, nadmiar słodyczy, sztucznych cukrów, węglowodanów sprawia, że jesteśmy na dobrej drodze do “złapania” cellulitu
  • brak aktywności ruchowej – prowadząc siedzący tryb życia, w Naszym ciele odkłada się tkanka tłuszczowa oraz powstają obrzęki – jednym słowem “idealne warunki dla rozwoju cellulitu”

Nie należy jednak przesadnie obawiać się problemu cellulitu w ciąży, ponieważ istnieje wiele sposobów na to, jak go uniknąć.

Cellulit w ciąży – jak się go pozbyć?

Dbaj o odpowiednią dietę!
Zła dieta i leniwy tryb życia to w szczególności, w okresie ciąży, ogromny krok w stronę cellulitu. Kobiece ciało w tym okresie zmienia się tak bardzo, że istotnym jest niemalże wszystko co jemy i robimy – to czego nie robimy również.
Aby uniknąć problemu jakim jest cellulit w ciąży, powinnyśmy spożywać produkty wartościowe, z dużą ilością błonnika czy np. naturalne cukry – bez sztucznych słodzików. Najbardziej wartościowe posiłki, zmniejszające ryzyko powstania cellulitu w ciąży oraz otyłości po porodzie, to przede wszystkim te, zawierające jak najmniej soli i jej pochodnych, które odpowiadają za gromadzenie się wody w organizmie, tak więc słone przekąski zdecydowanie odpadają – tak samo jak napoje gazowane, pełne nieprzyjaznych konserwantów oraz sztucznych cukrów. Kobieta w ciąży powinna także pamiętać o tym, jak ważnym jest obecność mięsa w jej diecie. Jasne, gotowane mięso to źródło żelaza i białka, niezbędnych nie tylko dla zmniejszenia ryzyka lub zapobieżenia cellulitowi, ale i dla prawidłowego rozwoju płodu.
Drogie Przyszłe Mamy – pamiętajcie o świeżych owocach i warzywach! To istna kopalnia witamin i minerałów – jednak trzeba jeść je z głową – nadmiar fruktozy obecnej w owocach, nie jest pożądany.

aktywność fizyczna i odchudzanie

Ruch to zdrowie!
Z cellulitem w ciąży można walczyć nie tylko dietą, ale i aktywnością fizyczną. Aktywny tryb życia to ogromny plus, przyspieszający pozytywne zmiany w Naszym ciele. Ruch w okresie ciąży zapobiega nie tylko niepożądanym rozstępom, ale i zapobiega cellulitowi po urodzeniu.
Dla kobiet ciężarnych, chcących uniknąć cellulitu, dobrą formą aktywności fizycznej będą zajęcia gimnastyczne – prowadzone specjalnie dla przyszłych mam. Oczywiście nie jest powiedzianym, że kobiety ciężarne powinny uprawiać gimnastykę tylko i wyłącznie pod okiem instruktora. Instruktor może polecić ćwiczenia odpowiednie do kobiecego stanu – takie, które nie zaszkodzą nienarodzonemu dziecku, ale będą na tyle skuteczne, że cellulit w ciąży nie będzie dotyczył przyszłej mamy. Tego typu ćwiczenia można wykonywać także w domu.
Warto także pamiętać o spacerach!

Masaże antycellulitowe w ciąży – czy to działa?
Masaże antycellulitowe dla kobiet w ciąży są w ostatnim czasie bardzo popularnym środkiem zapobiegawczym dla niechcianego cellulitu i brzydkich rozstępów. Masaże dla kobiet w ciąży są nie tylko przyjemnym doznaniem, bowiem usprawniając przepływ krwi, poprawiają samopoczucie oraz ogólny stan organizmu. Podczas masaży dochodzi także przede wszystkim do rozbicia niechcianych jednostek tłuszczu w tkance podskórnej, tworzących cellulit.
Masaże, jako środek antycellulitowy to skuteczne rozwiązanie, jednak należy pamiętać przede wszystkim o tym, że jesteśmy w ciąży i najważniejszym jest tutaj zdrowie dziecka! Nie wolno więc stosować tego rodzaju masaży w przypadkach np. zagrożonej ciąży. W takim wypadku zrezygnujmy z tego bez wahania a nawet, jeśli czujemy się dobrze, to przed zaplanowaniem takiego masażu skonsultujmy się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.