Przejdź do treści

Czym jest beta-karoten?

czym jest beta-karoten i zastsowanie efekty w odchudzaniu

Beta karoten jako źródło młodości.

Powszechnie mówimy, że b-karoten to źródło młodości i energii. Słowa te wciąż słyszymy ze wszystkich mediów społecznościowych. Tak naprawdę jest to bardzo silny przeciwutleniacz, który ma działanie lecznicze oraz działa na poprawę funkcjonowania organizmu. Odpowiednie połączenie się enzymów wątrobowych oraz tłuszczowych kwasów nienasyconych powoduje wytworzenie w naszym organizmie witaminy A, czyli tzw. prowitaminy witaminy A.

Gdzie występuje beta karoten?

Beta-karoten, nazywany prekursorem witaminy A jest dostępny w:
• owocach – morele, pomarańcze, mango, melon, śliwki, wiśnie
• warzywach – marchewka, liście pietruszki, bakłażan, papryka czerwona, brokuły, dynia, jarmuż, szpinak, fasolka szparagowa, groszek
• algi morskie.

Beta-karoten jest związkiem należącym do karotenoidów, właśnie dzięki temu związkowi rośliny i zwierzęta posiadają takie barwy. Co interesujące, substancje te są niezwykle istotnym źródłem informacji – stanowią wskaźnik stanu zdrowia, a jednocześnie… pomoc podczas wabienia osobników przeciwnej płci.

W jaki sposób beta-karoten łatwiej przyswoić?

Organizmowi łatwiej przyswoić beta-karoten, gdy znajduję się w połączeniu z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, dlatego do sałatek skomponowanych z warzywami, posiadającymi ten związek, warto dołączyć niewielką ilość oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego.

Zastosowanie w żywności i kosmetykach.

beta karoten charakterystyka i wpływ na odchudzanieBeta karoten jest zastosowany w przemyśle spożywczym jako suplement diety oraz barwnik. Jest dostępny w olejach, produktach mlecznych oraz sokach owocowych. Jego specyficzne cechy barwiące sprawdzają się w produkcji lodów, przypraw, pieczywa czy też wyrobów cukrowych. Ze względu na jego działanie zabezpieczające stosuje się go również do leków oraz kosmetyków – w czym przede wszystkim kosmetyków do opalania. Dzięki temu zapobiega działaniom promieni słonecznych. Chroni skórę przed oparzeniem, starzeniem oraz dodatkowo zmiękcza naskórek. Posiada właściwości odmładzające, dlatego często wykorzystywany jest również do kremów odmładzających.

Nadmierne stosowanie beta karotenu.

Spożywanie nadmiernej ilości prowitaminy A w codziennej diecie może mieć bardzo różne skutki uboczne. Pierwszym bardzo znanym objawem przedawkowania tego karotenu jest żółte bądź troszeczkę pomarańczowe zabarwienie skóry. Pojawia się ono często u dzieci, które w dużej ilości piją soczki Kubuś. Jednak nie jest to stan zagrażający życiu dziecka czy też osobie dorosłej. Skóra nabiera nieprzyjemnego odcieniu, co może przysporzyć dyskomfort.

Niedobór karotenoidów w organizmie – pierwsze objawy.

Gdy w naszym organizmie stężenie beta karotenu zmaleje, nasze ciało zacznie dawać o tym znak. Objawami charakterystycznymi dla niedoboru witaminy jest przede wszystkim kurza ślepota, która polega na zaburzeniu widzenia w kiepskich warunkach czy też w słabym oświetleniu. Suche łamliwe włosy oraz wolno rosnące paznokcie.

Suplementy diety z naturalnym beta karoten.

Jeśli preferujesz uzupełnienie witaminy poprzez kapsułki, to warto zdecydować się na wartościowy suplement diety. Przyczynią się do szybszej poprawy wyglądu skóry i wzmocnienia układu nerwowego. Beta karoten, w doskonały sposób, chroni organizm przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, a jak wiemy, wolne rodniki są odpowiedzialne za procesy starzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.