Czym jest Hashimoto?

0
Hashimoto czym się charakteryzuje oraz objawy
Czym jest Hashimoto?
5 (100%) 2 głosów

O chorobie Hashimoto słyszy się współcześnie coraz częściej.

Czym się charakteryzuje Hashimoto?

Sama nazwa pochodzi od nazwiska lekarza narodowości japońskiej, który odkrył chorobę na początku XX wieku. Hashimoto jest niczym innym jak przewlekłym zapaleniem narządu tarczycy. Hormony tarczycy kontrolują m.in. temperaturę ciała, układ nerwowy oraz krążenia. Ludzki układ immunologiczny ma za zadanie ochraniać nasz organizm przed wszelkimi chorobami i zakażeniami. W przypadku Hashimoto dochodzi do produkowania przez organizm przeciwciał niszczących własną tarczycę. Jest to niedoczynność tarczycy, która dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, jednak dotyka pięć razy więcej kobiet niż mężczyzn.

Objawy Hashimoto

Początkowa choroba wcale nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Należą do nich uciążliwe uczucie zmęczenia, pojawiające się bez powodu, senność, brak koncentracji oraz stany apatyczne czy depresyjne. Następnie mogą pojawić się zaburzenia pamięci, zaburzenia menstruacji (również płodności) u kobiet lub zwiększenie masy ciała. Z tych bardziej widocznych może pojawić się powiększenie narządu, co uwidoczni się tzw. wolami (tworzą się, aby zwiększyć powierzchnię pochłaniania jak najwięcej jodu krążącego z krwią, gdyż jest niezbędny to jej funkcjonowania). Dalej mogą powstać guzy. Te objawy nie powodują żadnego bólu, dlatego często jest późno wykrywana. Hashimoto rozwija dość wolno, przez lata, a gruczoł tarczycy jest stopniowo niszczony po cichu.

Chorobę wykrywa się przez badania krwi i oznaczenie stężenia TSH. Niezwykle istotne jest to w przypadku kobiet planujących zajść w ciążę, ponieważ niedoczynność tarczycy w tym stanie jest groźne dla życia płodu. Jeżeli wynik TSH będzie nieprawidłowy, to lekarz zleca także badanie stężenia wolnej tyroksyny w osoczu. Hashimto rozpoznaje się, przy zwiększonym stężeniu TSH, a zmniejszonym tej drugiej, czyli tyroksyny. Do pełnej diagnozy wykonuje się USG tarczycy. Choroba często towarzyszy innym chorobom autoimmunologicznym m.in. cukrzycy typu 1, celiakii, reumatoidalnemu zapaleniem stawów, czy niedokrwistości.

Jak wygląda leczenie?

Obecnie nie istnieje zupełnie skuteczna metoda. Dostępne leki jedynie hamują proces postępowania. Są to tabletki z syntetycznym hormonem tarczycy tzw. lewotyroksyną. Działa tak samo jak prawdziwy hormon wytworzony przez tarczycę. Terapia hormonalna ma na celu przywrócenie dobrego funkcjonowania organizmu. Chorzy nie odczuwają żadnych objawów, jednak leki muszą przyjmować do końca życia. Dawkowanie odbywa się na czczo, rano, a sama dawka jest dobierana indywidualnie.  Wszystkie choroby autoimmunologiczne są uwarunkowane genetycznie, zatem nie mamy wpływu na pojawianie się u nas Hashimoto. Jeżeli w rodzinie mamy choroby tarczycy to jak najwcześniej należy monitować swój stan i regularnie się badać, by ewentualnie jak najszybciej rozpoznać chorobę

Tworzymy ciekawe publikacje o tematyce odchudzania, z którymi warto się zapoznać. Na stronie DobreTabletki.pl znajdziesz porady oraz sztuczki dotyczące skutecznego odchudzania a także ciekawe produkty o których warto wiedzieć jeszcze więcej. Na stronie znajdziesz wartościowe i ciekawe opinie o produktach na odchudzanie jak i z innych branż z którymi warto się zapoznać przed zakupem. Każdego dnia publikujemy efekty odchudzania za pomocą suplementów a także ich skład i najniższą cenę a co najważniejsze staramy się argumentować słuszność zakupu tego typu produktów. Serwis Dobretabletki.pl to swego rodzaju forum a więc możesz śmiało dołączyć do dyskusji i opublikować własną opinię o produktach jak i o sposobach na skuteczne odchudzanie. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi publikacjami już teraz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here