Obecnie jedną z popularniejszych diet jest ta, w której każdy posiłek zastępujemy koktajlem warzywnym lub owocowym. Dieta ta pozwala zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów, a przy tym jest niezwykle zdrowa, sycąca i wykazuje działanie oczyszczające organizm. Dieta koktajlowa dostarczy organizmowi cennych witamin. minerałów oraz składników odżywczych.
Zalecenia co do przeprowadzenia diety koktajlowej.
Koktajle, które mają zastąpić posiłek muszą być odpowiednio skomponowane, żeby dostarczyć do organizmu białka, tłuszczy i węglowodanów, czyli wszytko to co zawiera zwykły posiłek. Dzięki tej równowadze są bezpieczne w stosowaniu. Nie wyjaławiają organizmu z substancji odżywczych. Dodatkowo muszą zawierać też składniki hamujące uczucie głodu, dlatego podstawą koktajlu powinien być też błonnik zapewniający sytość na dłuższy czas. Ten pomaga również usuwać zalegające złogi z naszych jelit. Do przyrządzania koktajli warto dodawać oleje tłoczone na zimno np. olej rzepakowy lub lniany. Są one korzystne, bo zawierają kwasy omega-3, które również mają moc likwidacji toksyny.
Ranking Tabletek na Odchudzanie - Lipiec 2020r
Ostatnia aktualizacja rankingu: 04.06.2023
Słodziki do koktajlu?
Dla tych, którzy nie wyobrażają sobie koktajlu bez słodkiej nuty pozwala się dodać miodu lub syropu z agawy.
Zalety diety koktajlowej
- Taka dieta jest bardzo wygodna, bo koktajl można przygotować rano i podzielić go na porcje wypijane w ciągu dnia. Dzięki temu, że zawsze możemy je mieć przy sobie. To opcja dla zapracowanych. Jeśli ktoś nie lubi monotonni i ma czas, to może przygotowywać kilka różnych w odpowiednich porach dnia.
- Koktajl zastępuje nam niezdrowe podjadanie pomiędzy posiłkami. Jeśli poczujesz chęć zjedzenia czegoś to od razu możesz sięgnąć po koktajl. Spadek cukru uderza nas zwykle po południu, dlatego zamiast ciastek czy słodkich ciast sięgniemy po zdrowy koktajl owocowy.
- Przepisy są tak skomponowane, że większość z nich nie zawiera laktozy i glutenu. To szczególnie ważne dla tych, którzy wystrzegają się tych składników.
- Zapobiegają zaparciom, dzięki sporej zawartości błonnika.
- Zapewnia nam zdrową kolację. Wiele osób jada późną i dość kaloryczną kolację, co w dłuższej perspektywie skutkuje dodaniem zbędnych kilogramów, ponieważ wieczorem nasz metabolizm po prostu bardzo zwalnia.
- Spokojny, lepszy sen. Po zjedzeniu lekkiej kolacji nasz układ pokarmowy nie będzie się męczył całą noc, tak jak po zjedzeniu czegoś wysokokalorycznego. To przyniesie nam efekt uczucia lepszego wyspania się.
- Dieta koktajlowa nie jest zbyt restrykcyjna, a do tego jest smaczna, dlatego mamy możliwość ją utrzymać. Bardzo często po nieprzyjemnej diecie, która wymagała wyrzeczeń powracamy do starych nawyków.
Przepisy na pyszne koktajle
Szpinak i serek wiejski
Ten koktajl jest niezwykle bogaty w białko, a ubogi w cukry. Zastąpi on posiłek osoby średnio aktywnej rano lub w porze obiadowej.
Składniki: jeden niskoprocentowy serek wiejski, garść szpinaku, łyżka soku z limonki lub cytryny, pół szklanki wody. W upalne dni mogą to być kostki lodu.
Mleko migdałowe, banan i nasiona Chia
Jak poprzednik bogaty jest w białko, a także przeciwutleniacze i kwasy omega-3.
Składniki: jeden banan, szklanka mleka migdałowego (nie słodzonego), łyżeczka masła migdałowego, łyżka nasion Chia.
Jogurt, banan i kawa
Kawa w koktajlu? Tak to możliwe. Jest to jeden z ulubionych koktajli stosujących tę dietę. Wpływa znacznie na poziom energii za sprawą kofeiny, białka i naturalnego cukru. Najlepszy rano lub dla osób ćwiczących – bezpośrednio po aktywności.
Składniki: szklanka zimnej kawy, banan, szklanka jogurtu np. naturalnego, greckiego, 2 łyżeczki miodu, pół łyżeczki cynamonu, szczypta gałki muszkatołowej, odrobina wody lub kostek lodu.
Alternatywa diety koktajlowej dla ostrożnych.
Jeśli ktoś chciałby zrzucić jedynie trochę z wagi i nie wyrzekać się wszystkich posiłków, lub obawia się takiej diety, to alternatywą może być na przemienne spożywanie koktajlu z lekkim daniem. Ta forma diety powinna ona trwać 14 dni. Zaleca się ograniczenie kawy i czarnej herbaty do do dwóch filiżanek na dzień, wyeliminowanie gazowanych, słodzonych napojów oraz alkoholu.
Po przebudzeniu, nim zjesz zdrowe śniadanie wypij szklankę koktajlu buraczanego. Należy go pić co drugi dzień, naprzemiennie z koktajlem marchewkowym i pomidorowym. Przygotowując dwa ostatnie śmiało można użyć gotowe soki ze sklepu. Jednak muszą być one w 100% naturalne bez konserwantów. Kolejną dawka koktajlu może być wypita na drugie śniadanie. Posiłek stanowiący obiad powinien być lekki, dlatego postawmy na rybę, chude mięso, gotowane warzywa, ryż, kaszę. Na podwieczorek koktajl, a wieczorem lekka kolacja. Może nią być zupa na bulionie warzywnym.
Dlaczego warzywa do koktajlów?
Pomidory to bomby witaminowe jeśli chodzi o likopenu, który jest antyutleniaczem wspomagającym odtruwanie komórek. Okazuje się, że jest on jest lepiej przyswajany do organizmu z soku i koncentratu, niżeli ze świeżych pomidorów.
Marchewka zawiera prowitaminę A oraz witaminę C, mające zdolność do pobudzania układ odpornościowy do oczyszczania organizmu.
Buraki są pełne cennych makro i mikroelementów, a w dodatku zawierają białko i błonnik.