Przejdź do treści

Najlepsze domowe sposoby na hemoroidy

Sposoby na hemoroidy - także naturalne

Problem z hemoroidami ma co drugi Polak. Chorobę można łatwo wyleczyć domowymi sposobami, jeśli jest to stadium początkowe. W przypadkach bardziej zaawansowanych konieczna będzie konsultacja z lekarzem i wybór jednej ze znanych metod. Pierwszym sygnałem, który może nas zaniepokoić jest uczucie świądu w okolicach odbytu i sączenie się wydzieliny, która może spowodować problemy alergiczne. Ową wydzielinę odczuwamy jako pewną wilgoć powodującą wyraźny dyskomfort. Prawdziwy problem pojawia się wtedy, kiedy z guzków zaczyna sączyć się krew. Owo krwawienie jest sygnałem, że czas porzucić domowe kuracje i udać się do specjalisty.

Najważniejsza jest higiena

Hemoroidy rozwijają się powoli, więc warto już przy pierwszych niepokojących sygnałach zastosować właściwą terapię. Podstawą jest właściwa higiena, bo miejsce, gdzie hemoroidy się rozwijają jest szczególnie narażone na niekontrolowany rozwój bakterii. Wilgotne, ciepłe, czasami z resztkami stolca jest idealnym środowiskiem dla bakterii. Z tego powodu szczególna dbałość o czystość odbytu powinna być postawiona na pierwszym miejscu. Przestrzeganie higieny należy zacząć od wyboru właściwej bielizny. Pamiętajmy, by korzystać z bielizny wytwarzanej z materiałów naturalnych, na przykład bawełny, jedwabiu. Bielizna z tworzyw sztucznych nie przepuszcza powietrza. Podczas kąpieli nie powinno się używać mydła, tylko specjalny płyn do higieny miejsc intymnych. Ma właściwe pH, co pozwala on na nawilżanie i ochronę miejsc intymnych. Przy myciu zapomnijmy o używaniu gąbki, która jest idealnym siedliskiem bakterii, jednocześnie podrażniając skórę. Korzystają z toalety pamiętajmy, by używać miękkiego papieru toaletowego, ewentualnie dobrym pomysłem są chusteczki nawilżające do higieny miejsc intymnych nawilżone substancjami łagodzącymi. Jeśli wystąpi swędzenie odbytu posiłkujmy się chłodnymi kompresami, zapominając o wszelkiego typu taklach i kremach.

Ciepłe nasiadówki

W przypadku wystąpienia początkowych problemów z hemoroidami, można zastosować tzw. nasiadówki, które odkażają odbyt, łagodzą ból, niszczą bakterie. Nasiadówki można przygotować w wannie ewentualnie w dużej misce. Najpierw trzeba przygotować napar z mięty, kory dębu, rumianku i kwiatów lipy. Taki napar wlać do naczynia i dodać do niego gorącą wodę, tak, by wytworzyła się odpowiednia para. Następnie należy przykucnąć nad taką parującą cieczą i pozostać w tej pozycji przez kilka minut (najwyżej dziesięć). Taka parowa kąpiel nie tylko zdezynfekuje odbyt i jego okolice, ale dodatkowo złagodzi ból i dobrze wpłynie na drogi moczowe. Mieszankę do nasiadówki można też przygotować z rdestu, melisy, kasztanowca i ziela kopru. Efekt natychmiastowy.

Kompresy, okłady, ciepłe kąpiele

Ból, który powodują hemoroidy można łagodzić bez użycia lekarstw i zabiegów chirurgicznych. Niezwykle pomocne są w tej kwestii zioła. Jeśli świąd w okolicy odbytu jest bardzo wyraźny można zastosować kompres. Bawełnianą szmatkę (np. z tetrowej pieluchy) należy namoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem olejku lawendowego. Tak przygotowany kompres powinno się przyłożyć do bolącego miejsca i potrzymać przez kilka minut. Zabieg dobrze jest powtórzyć trzykrotnie. Podobnie działają ciepłe kąpiele z dodatkiem kwiatów nagietka, rumianku, rozmarynu, jagód jałowca lub liści borówki, które mają właściwości bakteriobójcze. W przypadku wystąpienia silnego bólu idealnie sprawdza się okłady, które dają efekt natychmiastowy chociaż krótkotrwały. Do bolącego miejsca można przyłożyć zużytą torebkę herbaty ekspresowej. Teina tam występująca działa ściągająco i łagodząco. Bardzo dobrze sprawdzają się kostki lodowe. Po wyjęciu z zamrażarki należy kilka kostek lodu zawinąć w bawełnianą chusteczkę i przyłożyć do bolącego miejsca.

Czas na dietę

Jak w przypadku wszystkich chorób bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednia dieta. Przede wszystkim musi być ona lekkostrawna i nie powodować zaparć. Z tego powody osoby ze skłonnością do hemoroid powinny unikać wszelkich roślin strączkowych. Niewskazane są też ziarna powodujące podrażnienie odbytu. Dobre są za to wszelkiego rodzaju kasze, ze względu na to, że występuje w nich rutyna, naturalny składnik wykorzystywany w leczeniu żylaków. Tradycyjnie trzeba jeść sporo warzyw i owoców, a także pić przynajmniej dwa litry płynów dziennie. Szczególnie chodzi o wodę niegazowaną z dodatkiem składników mineralnych.

A może ziołowe herbatki

Z hemoroidami należy walczyć zewnętrznie, ale i wewnętrznie. Ta wewnętrzna walka to przede wszystkim odpowiednia dieta oraz… ziołowe herbatki. Odpowiednio przygotowany napar łagodzi bóle, sprawdza się w profilaktyce i leczeniu. Takie ziołowe herbatki można kupić w dobrych aptekach, sklepach zielarskich, a także przyrządzić samemu w domowym zaciszu. Trzeba tylko pamiętać, by w składzie takich herbatek znalazły się: szałwia, rdest, piołun, dziki bez i babka lancetowata.

Inne domowe sposoby

Doskonały sposobem na hemoroidy są liście aloesu. Wystarczy kilka listów urwać i położyć na bolącym miejscu. Dobrze sprawdzają się też kompresy z octu jabłkowego i bergamotki.

1 komentarz do “Najlepsze domowe sposoby na hemoroidy”

  1. Na hemoroidy bardzo pomogło mi jak przestałam używać papieru toaletowego. Zamontowałam na kibelku deskę myjącą USPA i teraz się podmywam po załatwieniu swoich potrzeb. Świetna sprawa i naprawdę działa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.