O zaparciu mówimy wtedy, gdy wypróżnienie odbywa się rzadziej niż 3 razy w tygodniu. Zaparciu może towarzyszyć ból przy oddawaniu stolca oraz uczucie niepełnego wypróżnienia. Zaparcia stanowią dokuczliwą dolegliwość która dotyka połowę kobiet i co czwartego mężczyznę. Jest to dolegliwość nie tylko męcząca i powodująca codzienny dyskomfort lecz także wstydliwa. Zaparcia znacznie obniżają komfort życia, dlatego też należy im zapobiegać, a gdy się już pojawią, zwalczać sposobami domowymi lub medycznymi.
Przyczyny nawracających zaparć
Jeśli zaobserwujemy u siebie nawracające zaparcia warto poznać ich przyczynę aby tym łatwiej wdrożyć domowe sposoby na zaparcia. Znając przyczynę zaparć łatwiej znajdziemy dla siebie odpowiedni sposób na zaparcia, który pozwoli nam rozwiązać problemy w wypróżnieniem.
Najczęstszą przyczyną nawracających zaparć jest nieprawidłowa dieta. Szczególnie osoby, które dużo pracują są narażone na zaparcia spowodowane nieprawidłową dietą. Nie mamy czasu przygotować sobie zdrowy posiłek i zjeść go w spokoju. Zamiast tego jemy na szybko i cokolwiek, często żywiąc się w restauracjach, fast foodach czy też przegryzając drożdżówki. Taka dieta szybko prowadzi do problemów z wypróżnieniem.
Przyczyną zatwardzenia jest także odwodnienie organizmu w skutek picia zbyt małej ilości wody. Aby zapewnić układowi pokarmowemu prawidłową pracę należy wypijać minimum 1,5 litra wody dziennie. Wiele osób nie lubi wody i pije słodzone napoje co często prowadzi do problemów z regularnym wypróżnianiem się.
Przyczyną problemów z wypróżnianiem się, na który pomogą domowe sposoby na zaparcia, jest siedzący tryb życia i brak ruchu. Wiele osób spędza wiele godzin w pracy, a po pracy przy komputerze lub przed telewizorem. Do tego dochodzi wstrzymywanie skorzystania z toalety w pracy, gdzie mamy tyle do zrobienia.
Nie tylko brak ruchu lecz także stres przyczynia się do powstania uciążliwych zaparć.
Ponadto problemy z wypróżnieniem mogą być objawem wielu chorób jak choroby jelit, zaburzenia hormonalne, jak również przyjmowanie niektórych leków.
Domowe sposoby na zaparcia
Warto sięgnąć po domowe sposoby na zaparcia, które pomogą nam poradzić sobie z problemem zatwardzenia bez efektów ubocznych, jakie często mają gotowe specyfiki, które możemy kupić w aptece.
Oto niektóre domowe sposoby na zaparcia, które warto zastosować w swoim życiu.
Dobrym domowym sposobem na regulację wypróżnienia są suszone śliwki oraz suszone morele. Warto sięgnąć po suszone owoce, jako domowe sposoby na zaparcia, kiedy odczuwamy ból brzucha i dyskomfort przy wypróżnianiu. Suszone owoce, jak suszone śliwki lub morele, zawierają wiele błonnika, który wymiata jelita i usuwa z nich niestrawione pożywienie. Śliwki suszone zawierają również pektyny, które korzystnie wpływają na skład masy kałowej.
Jako domowe sposoby na zaparcia doskonale sprawdza się kiszona kapusta. Kiszona kapusta zawiera wiele witamin korzystnych dla całego organizmu oraz poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego.
Jednym z domowych sposobów na zaparcia jest ciepła woda z sokiem z cytryny. Zaparcia najczęściej dotykają nas rano, kiedy to nie możemy się wypróżnić. Dlatego też warto wypić ciepłą wodę z sokiem z cytryny rano na czczo. Woda z sokiem z cytryny rozrzedza masy kałowe w jelitach, które często zalegają w jelitach powodując zatwardzenie.
Jednym z najlepszych sposobów domowych na zatwardzenie jest siemię lniane. Siemię lniane pobudza perystaltykę jelit i doskonale nadaje się jako domowy sposób na zatwardzenie. Aby przygotować domowy sposób na zaparcie należy zalać jedną łyżkę nie mielonego siemienia lnianego gorącą wodą i odstawić na dwie godziny. Taki domowy sposób na zaparcie można wypić, gdy będzie już dobry lub przygotować sobie wieczorem i wypić rano.
Dobre domowe sposoby na zaparcia stanowią owoce, a szczególnie jabłka. Zawierają one dużo błonnika, który wspomaga ruchy robaczkowe jelit. Ponadto pektyny poprawiają skład mas kałowych i ułatwiają usunięcie ich z jelit.
Dobrym sposobem na problemy z wypróżnieniem są otręby, które również zawierają bardzo dużą ilość błonnika. Otręby wspomagają pracę układu pokarmowego. Otręby można dodawać do potraw lub jeść bez dodatków. Należy przy tym pamiętać, aby spożywając otręby pić dużo wody lub innych napojów. Dobrym pomysłem jest łączenie otrębów z jogurtem, które zawierają naturalne bakterie wspierające florę jelitową.
Jeśli cierpimy na zaparcia, konieczne będzie wypijanie większej ilości płynów. Może to być przegotowana woda lub herbatki ziołowe. Wiele osób nie lubi picia samej wody, dlatego też w tym przypadku można dodać do wody wyciśniętej cytryny, pomarańczy, listek mięty.
Rozpatrując najlepsze domowe sposoby na zaparcia warto pamiętać, że jednym z najlepszych sposobów na prawidłowe wypróżnianie jest ruch i wysiłek fizyczny.
Warto wziąć pod uwagę domowe sposoby na zaparcia, które są nie tylko łatwe do przygotowania, lecz także pozbawione wad, jakie mają gotowe specyfiki.
Czasem mam zaparcia trwające 5 dni mimo, że odżywiam się zdrowo i jeżdzę na rowerze. Doraźnie używam czopków eva qu, jeśli zaparcie trwa dłużej niż 3 dni, bo nie mam siły się dłużej męczyć