Przejdź do treści

Najlepsze domowe sposoby na zgagę

Domowe sposoby i porady na zgagę

Zgaga stanowi problem, który dotyka wielu dorosłych. Związana jest z nadmiarem kwasów żołądkowych produkowanych w żołądku, które cofają się do przełyku i drażnią go. Pojawia się nieprzyjemne uczucie pieczenia, gorzki posmak w ustach i na języku oraz odbijanie się, również kwasami żołądkowymi. Nie jest to nigdy przyjemne doznanie, zwłaszcza jeśli pojawia się częściej. Należy szybko działać i pokonać zgagę, najlepiej jednym ze sprawdzonych domowych sposobów.

Herbata kminkowa

Kminek jest popularnym dodatkiem do potraw, ale może być także doskonałym lekarstwem na zgagę. Herbatkę taką łatwo przygotować samodzielnie. Wystarczy wsypać do szklanki 2 łyżeczki kminku i zalać naczynie wrzątkiem do ¾ pojemności. Pozostawić na 10 minut pod przykryciem. Po tym czasie napar należy odcedzić i popijać małymi łyczkami albo po posiłku, zapobiegając w ten sposób zgadze, albo gdy zgaga już się pojawiła.
Poza kminkiem dobrze sprawdzają się także napary z kopru włoskiego, prawoślazu lekarskiego, anyżu, kardamonu malabarskiego.

Herbata imbirowa

Imbir znany jest ze swoich właściwości łagodzących mdłości i polecany jest osobom cierpiącym z powodu choroby lokomocyjnej. Herbatka z imbirem również może być przygotowana samodzielnie. Potrzebny jest do niej korzeń imbiru lekarskiego oraz 1 szklanka wrzątku. W sklepach można spotkać ekspresowe herbaty imbirowe, jednak w przypadku zgagi nie przyniosą one oczekiwanego efektu, lepiej zrobić ją samodzielnie.
Korzeń imbiru obrać ze skórki i zetrzeć na drobnej tarce tak, aby uzyskać 1 łyżeczkę miąższu. Zalać ją wrzątkiem, po czym pozostawić pod przykryciem na 10 minut, do zaparzenia. Po tym czasie przecedzić i pić powoli, gdy pojawia się zgaga. Tak samo skuteczne, jak herbata imbirowa jest żucie kawałka imbiru.

Soda na zgagę

Jednym z najpopularniejszych i sprawdzonych sposobów na zgagę jest soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu. Nie jest jedynie składnikiem dodawanym do ciast zamiast proszku do pieczenia, lecz ma właściwości lecznicze. Dzięki jej spożywaniu, gdy doskwiera zgaga można się z nią łatwo uporać i pozbyć nieprzyjemnej dolegliwości oraz uczucia pieczenia. Pozytywne właściwości wynikają z faktu, iż soda oczyszczona posiada pH wyższe, niż 7,0, a to powoduje neutralizację kwasów żołądkowych.
Skuteczne korzystanie z sody wymaga przygotowania ½ albo 1 łyżeczki sody oczyszczonej oraz 1 szklanki świeżej wody. Sodę należy wymieszać dobrze w płynie, aż do jej całkowitego rozpuszczenia w nim. Tak przygotowaną miksturę wypić. Ulga powinna być prawie natychmiastowa. W razie konieczności zabieg można potarzać, jednak pamiętając, że ilość spożytej w ciągu dnia sody nie może przekraczać 7 łyżeczek. Jej nadmiar może przyczynić się do pojawienia się nudności.

Sok z aloesu na zgagę

Sokiem z aloesu leczy się zazwyczaj poparzenia i problemy skórne. To jednak nie wszystko, co potrafi. Aloes zmniejsza stan zapalny w układzie pokarmowym, czym przyczynia się do zniwelowania zgagi oraz przynosi szybką ulgę. Wystarczy już ½ soku z aloesu przed posiłkiem, żeby zgaga nie zdołała się zacząć. Taka sama ilość przyda się, jeżeli zgaga już Ci doskwiera. Większa ilość nie jest zalecana, gdyż może prowadzić do biegunki.

Żucie gumy

Zaradzić zgadze, szczególnie gdy jest to częsty problem, można przy pomocy gumy do żucia. Zalecane jest żucie jej przez 30 minut po posiłku. Dzięki niej w gruczoły ślinowe są pobudzone i wytwarzają znacznie więcej śliny. Sprzyja ona rozrzedzaniu kwasów wytwarzanych w jelitach. Są one rozcieńczane oraz wypłukiwane znacznie szybciej, niż przy małej ilości śliny. Ich mniejsza ilość nie podrażnia ujścia do przełyku i nie pozwala na pojawienie się silnej zgagi.

Prawidłowy sen podczas zgagi

Dobry sen sposobem na brak zgagi

Dla zapobieganiu zgagi albo dla zmniejszania jej odczuwania ważny jest również sposób spania, gdyż standardowa pozycja leżąca sprawia, że objawy zgagi stają się silniejsze. Aby temu zapobiec należy mieć głowę uniesioną o koło 15 cm. Pierwszym pomysłem w takiej sytuacji jest dodanie dodatkowych poduszek, jednak mogą się one zsunąć w nocy. Znacznie lepszym pomysłem jest podniesienie łóżka poprzez podłożenie pod nie twardych, stabilnych elementów od strony wezgłowia, np. cegieł, klocków, książek. Żeby uchronić się przed zgaga nocą ważne jest także zachowanie odstępu między posiłkiem a nocnym odpoczynkiem. Powinny to być 3-4 godziny, ponieważ pójście spać z pełnym żołądkiem to zaproszenie dla zgagi. Zawartość żołądka uciska wówczas dolny zwieracz przełyku.

Prawidłowe jedzenie a zgaga

Do rozwoju zgagi przyczynia się także nieprawidłowy sposób jedzenia. Pośpiech, jedzenie dużych kęsów, łapczywe pochłanianie pokarmu oraz dużych ilości powietrza skutkuje zgagą. Znacznie lepiej jest jeść powoli, wkładając do ust niewielkie kęsy, dobrze je gryząc i nie rozmawiając przesadnie podczas jedzenia. To spowoduje, że żołądek lepiej będzie radził sobie z trawieniem i nie będzie produkował nadmiaru kwasów oraz podrażniał przełyku. Jednocześnie warto przemyśleć co znajdzie się na talerzu, gdyż istnieją produkty mogące przyczyniać się do zgagi ze względu na znajdujących się w nich kwas. Dotyczy to głównie owoców cytrusowych, pikantnych dań, pomidorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.