Choroby nerek bardzo często przebiegają bezobjawowo, a dowiadujemy się o niej dopiero w bardzo zaawansowanym stadium. Aby dużo wcześniej wykryć możliwą chorobę, należy przeprowadzać okresowe badania kontrolne, które są w stanie wykryć chorobę już w jej wczesnym stadium.
Czym jest kreatynina?
Kreatynina to związek chemiczny, który powstaje wskutek przemiany materii. To jeden z ważniejszych związków, które występują w naszym organizmie. Poziom kreatyniny można określić na dwa sposoby. Przeprowadzając badania w krwi lub moczu. Pamiętajmy, że nasze nerki odgrywają ogromną rolę w organizmie, ponieważ mają za zadanie oczyszczać go z toksyn. Badanie poziomu kreatyniny w moczu może odbyć się na dwa sposoby, a dokładnie z próbki pobieranej w ciągu całej doby lub pobranej jednorazowo. Jedną z ważniejszych rzeczy, które musimy wziąć pod uwagę przystępując do badania, jest konieczność odstawienia wszelkich przyjmowanych dotychczas leków.
Stężenie kreatyniny
Kreatyna to produkt uboczny powstały w efekcie przemian metabolicznych. Poziom kreatyniny zależy od wielu aspektów i nie jest taki sam dla każdego. Zależy on między innymi od takich czynników jak:
- Płeć.
- Masa mięśniowa.
- Ilość spożywanego mięsa.
- Przebytych w ostatnim czasie chorób.
Jeżeli istnieją jakiekolwiek podejrzenia dot. choroby nerek pierwsza decyzja lekarza to skierowanie na badania stężenia kreatyniny. W ten właśnie sposób możemy ocenić stan naszych nerek. U zdrowej osoby norma kreatyniny we krwi waha się w granicach od 0,6 do 1,3 miligrama. Pamiętajmy jednak, że wartość zależy od wielu czynników, a najważniejsze jest, aby nasz wynik mieścił się w tym właśnie przedziale. Wyniki badań stężenia kreatyniny wykorzystywane są do obliczenia tak zwanego klirensu kreatyniny, który pozwala na ocenę stanu naszych nerek. Oczywiście otrzymane po przeprowadzeniu tych badań wyniki mogą być różne w zależności od wielu czynników, jak na przykład pora ich przeprowadzenia. Jeżeli choroba rozwinęła się już w bardzo poważnym stopniu, również wyniki mogą okazać się różne.
Wysoki poziom kreatyniny we krwi
Wysoki poziom kreatyniny w naszej krwi może świadczyć o ostrej lub przewlekłej niewydolności nerek. Dlatego gwałtowny wzrost kreatyniny uważany jest za zjawisko negatywne, które może wywoływać poważne choroby nerek. Do najczęstszych chorób, jakie można wykryć dzięki tej metodzie, należą między innymi:
- Niedrożność dróg moczowych lub zakłócenie przepływu moczu.
- Uszkodzenie nerek.
- Ostre niedokrwienie nerek.
- Odwodnienie powstałe w skutek przybyłych infekcji.
To tylko niektóre schorzenia, jakie można wykryć dzięki badaniom kreatyniny we krwi. Bardzo ważne jest, aby przeprowadzać wszelkie badania regularnie i informować lekarza o przebytych w ostatnim czasie infekcjach, ponieważ to może mieć wpływ na wyniki naszych badań.
W jaki sposób można obniżyć poziom stężenia kreatyniny we krwi?
Obecnie istnieje wiele skutecznych sposobów na obniżenie poziomu kreatyniny w krwi. Najbardziej efektywne jest zmniejszenie poziomu krwi po zlokalizowaniu czynników, które wywołują wzrost. Najczęściej poziom kreatyniny we krwi można obniżyć dzięki specjalnym tabletkom przepisanym przez lekarza. Konieczna jest również zmiana diety, która ma opierać się na produktach, które nie będą obciążać naszych nerek. Najważniejsze, aby dieta była wysokokaloryczna, węglowodanowa, wysokotłuszczowa oraz z niską podażą białka. Ważne jest spożywanie dużej ilości warzyw i owoców niezależnie od tego, czy są świeże, czy mrożone. Bazę naszej codziennej diety powinny stanowić przede wszystkim węglowodany, które pozyskiwane są z chleba, kaszy, makaronów oraz ryżu. Oczywiście ogromną rolę odegrają również ryby, mleko, twaróg oraz jaja. Jednak powinny one być zawarte maksymalnie w dwóch posiłkach w ciągu całego dnia. Tłuszcz odgrywa dużą rolę w naszej codziennej diecie. Powinien być on dostarczany do naszego organizmu w postaci olejów roślinnych czy oliwy. Bardzo dobry wpływ na nasz organizm mają również różnego rodzaju przyprawy.
Choroby nerek to bardzo poważne schorzenia, które mogą mieć złe konsekwencję dla naszego organizmu, jeżeli nie zostaną wcześnie wykryte. Dlatego właśnie tak ważne jest regularna obserwacja. Zdrowa dieta powinna towarzyszyć nam każdego dnia i to niezależnie od możliwości wystąpienia chorób.