Przejdź do treści

Ocet jabłkowy na odchudzanie

Ocet jabłkowy na odchudzanie

Ocet jabłkowy znany jest współcześnie głównie jako składnik potraw w kuchni polskiej. Ma on wielu swoich zwolenników. Zdarzają się jednak tacy, którzy nie przepadają za nim, pomimo jego udowodnionego wpływu na nasz organizm. Może nie jest on pyszny, ale tutaj walory smakowe powinny zostać pominięte, gdyż jego korzyści dla zdrowia są nieocenione. Ocet jabłkowy był popularny już w starożytności. Używano go jako środka leczniczego.

Ocet jabłkowy na odchudzanie – jak to działa?

Jest on niezwykle pomocny przy odchudzaniu – udowodniono, że znacznie przyspiesza przemianę materii. Zresztą za sprawą  swoich substancji odżywczych wpływa korzystanie na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Jakie substancje odżywcze się w nim znajdują?

Polifenole, pektynę, beta-karoten, wapń, potas, fosfor, sód. W przypadku odchudzania korzystne będą głównie pektyny, ponieważ mają one zdolność usuwania zbędnych złogów z jelit, usprawniając proces trawienia. Trawienie poprawia się, gdyż ocet działa na zwiększenie wydzielania się  soków żołądkowych, a także szybciej syntetyzują się enzymy trawienne, co wspomaga rozkładanie tłuszczu. Ponadto ocet jabłkowy zmniejsza apetyt.   Warto jednak pamiętać, że nie można pić octu bez ograniczeń, ponieważ może podrażnić śluzówkę żołądka, co może prowadzić do owrzodzeń.  Zatem osoby z wrażliwym żołądkiem powinny odpuścić sobie ten sposób na odchudzanie dla dobra naszego zdrowia.

Jakie dawki spożywać?

jabłkowy ocet na odchudzanieNa początku kuracji z octem jabłkowym waga rzeczywiście spada, jednak jest to efektem utraty nadmiaru nagromadzonej w organizmie wody, a dopiero potem nagromadzonych w układzie pokarmowym złogów. Najlepiej jest spożywać 2 łyżeczki octu w szklance wody i taką mieszankę pić przed każdym posiłkiem. Zaletą octu jabłkowego jest też odkwaszanie organizmu z toksyn. Naprawia naczynia krwionośne, obniżając poziom złego cholesterolu. To chroni nas od miażdżycy i nadciśnienia. Jest to możliwe tylko, kiedy spożywamy go regularnie.

Pamiętajmy, że sama kuracja octem jabłkowym nie odniesie widocznych efektu w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Musi być połączona ze zdrowym trybem życia, czyli aktywnością i odpowiednim  odżywieniem się. Najlepiej jest całkowicie wyeliminować słodycze, białe pieczywo, tłuste potrawy itp. Są one nie tylko źródłem kalorii, ale także zakwaszenia organizmu.

Ocet jabłkowy wykazuje także korzystne działanie na włosy. Zwiększa ich blask oraz regenerację. Płukanka do włosów powinna być przygotowana z 1/4  szklanki octu jabłkowego i 1/2 litra ciepłej wody. Włosy płuczemy, a po około 10 minutach płuczemy. Wystarczy robić to raz w tygodniu. Istnieją jeszcze inne  działania dodatkowe, jakie przypisuje się octowi jabłkowemu. Pomoże nam on utrzymać zęby w zdrowym stanie, gdyż zmniejsza wytwarzanie się płytki nazębnej, a tym samym zapobiega stanom zapalnym. Lekko też wybiela zęby. Może okazać się pomocny także w czasie biegunki, ponieważ wspiera florę bakteryjną żołądka i jelit. Popularnie stosuje się go w okresie grzybicy skórnej. Zmiany naciera się dwa razy na dobę octem jabłkowym.

3 komentarze do “Ocet jabłkowy na odchudzanie”

  1. Hmm nie wiedziałam, że jest taki ocet:) Dość ciekawa publikacja, zainteresowałam się zakupem takiego octu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.