Przejdź do treści

Pestki Papai – Jaki mają wpływ na organizm?

Pestki Papai - właściwości, charakterystyka i wpływ na organizm

Papaja to owoc tropikalny, uprawiany na obszarze Ameryki Środkowej, gdzie nazywany jest „cudownym owocem” ze względu na jego właściwości zdrowotne. W medycynie ludowej od setek lat wykorzystywano jego liście, pestki-nasiona i sam miąższ. Udowodniono, że owoce pochodzące z ciepłych krajach mają znacznie więcej składników o właściwościach zdrowotnych, od tych rosnących w klimacie umiarkowanym. Słońce powoduje, iż przystosowując się do przetrwania w upalnych warunkach owoce wytworzyły mechanizmy obronne.

Prozdrowotne właściwości, jakie przypisuje się papai zawdzięcza ona głównie sporej zawartości enzymów. Najważniejszy z nich to papaina. Działa w sposób zbliżony do produkowanego przez organizm człowieka enzymu o nazwie pepsyna. Wspomaga trawienie białek do postaci aminokwasów i umożliwia szybsze wchłanianie substancji odżywczych. Charakterystyczną cechą enzymu papainy jest jej aktywność zarówno w środowisku kwaśnym, jak i zasadowym.


Ranking Tabletek na Odchudzanie - Lipiec 2020r

Ostatnia aktualizacja rankingu: 04.06.2023

Co zawiera papaja?

  • Karoten.
  • Flawonoidy.
  • Witamina C.
  • Witaminy z grupy B.
  • Błonnik.
  • Magnez.
  • Miedź.
  • Potas.
  • Likopen.
  • Arginina.
  • Zeaksantyna.
  • Kwas foliowy.
  • Kwas pantotenowy.
  • Enzym trawienny papaina i chymopapaina.

Działania nasion papai

Szczególnie cenne są nasiona papai. Tam, gdzie rosną są wykorzystywane od setek lat. Współczesne badania udowadniają, że nasiona papai potrafią niszczyć pasożyty zagnieżdżające się w ludzkim przewodzie pokarmowym. Wszytko to za sprawą enzymów w nasionach, które prowadzą do zakłócania procesów fizjologicznych pasożytów, a tym samym zapobiegają ich dalszemu rozmnażaniu się. Obecny tryb życia wielu z nas powoduje, że pasożyty w przewodzie pokarmowym są powszechnym zjawiskiem. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę.

Właściwy poziom enzymów trawiennych jest ważnym elementem zdrowia. Nieprawidłowo przebiegający proces trawienia skutkuje tym, że w przewodzie zalegać będą niestrawione resztki, którymi żywią się właśnie pasożyty. Dieta przeciętnego europejczyka nie jest sprzyjająca, bo składa się z niezdrowego cukru, białej mąki, małej ilości błonnika, mięsa, a to świetne środowisko dla rozmnażania się pasożytów. Pasożyty wydalają setki toksyn, które przedostają się przez ścianki jelita do krwi, a z stamtąd z kolei do komórek, tworząc sprzyjające warunki do powstawania komórek nowotworowych.

Nasiona papai mają działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Będą pomocne przy np. zapaleniu jelit, wrzodach żołądka czy zatruciu pokarmowym. Badania pokazały, że są w stanie zniszczyć bakterie gniazdujące w układzie pokarmowym typu E-coli oraz Salmonella.
Stosowanie nasion papai sprawdzi się również u osób borykających się z zapaleniami stawów oraz różnego rodzaju obrzękami.

Nasiona papai a regeneracja wątroby

Organem, który naturalnie oczyszcza organizm człowieka jest wątroba. Jednak, gdy ta jest także zatruta to jest to utrudnione. Neutralizowanie toksyn w wątrobie wiąże się z procesami ich utleniania – łączenia z substancjami organicznymi. Wydalane są one do żółci lub moczu.
Utlenianie toksyn generuje powstawanie wolnych rodników. Wzrost ilości wolnych rodników wywołuje zwolnienie procesu produkcji energii wymaganej do procesów detoksykacyjnych.

Osoby z uszkodzoną wątrobą lub kłopotami z nią powinny stosować nasiona papai. Mają one działanie regeneracyjne. Pacjenci zażywający jakieś leki, zanim zdecydują się na wprowadzenie do diety nasion papai powinni skonsultować się najpierw z lekarzem. Trzeba się upewnić czy enzymy nie kolidują z przyswajaniem lekarstw. Nasiona oczyszczają wątrobę w procesie uwalniania z niej toksyn. Osobom ze zdrową wątrobą usprawnią pracę wątroby.

Papaja na poprawę płodności.

Papaja zawiera aminokwas o nazwie arginina, który jest pomocny w zwiększeniu produkcji nasienia u mężczyzn. Z kolei u kobiet aminokwas ten powoduje zwiększenie ilość ślizu oraz ukrwienia macicy.

Korzyści dla oczu.

Dzięki temu, że papaja zawiera zeaksantynę, czyli naturalny filtr przeciw promieniowaniu słonecznemu, ma właściwości ochronne dla naszych oczu. Będzie pomocna w profilaktyce zwyrodnienia plamki żółtej.

Owoc dla diabetyków.

Często słyszy się, że osoby z cukrzycą w ogóle nie powinny sięgać po owoce, ponieważ zawierają cukier. Lekarze jednak informują, że są owoce, które można jeść bez obaw. Należy do nich papaja. To dzięki papainie uczestniczącej w procesie trawienia. Mimo, że w smaku jest bardzo słodka okazuje się, że ma mniej cukru niż nasze rodzime jabłka.

W jakiej postaci spożywać nasiona papai?

Nasiona najlepiej jest rozdrabniać w blenderze. Uzyskany proszek można dodawać do posiłków np. koktajli, smoothie, owsianki, musli, jogurtów, sałatek i wielu innych. Charakteryzują się dość ostrym smakiem, przypominającym polską rzeżuchę.

Przeciwwskazania do stosowania nasion papai.

Nasiona papai mogą wchodzić w niepożądane reakcje z lekami rozrzedzającymi krew. Dlaczego? Papaja zawiera włókna nazywane fibryną, które mają zdolność usprawniania procesu krzepnięcia krwi. W efekcie zastosowania miejscowego np. na ranę wspomoże proces jej gojenia. Ponadto nie poleca się ich stosowania kobietom w ciąży i karmiącym piersiom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.