Bez snu organizm nie odpoczywa. Nie regeneruje się ciało i umysł. Bez snu jesteśmy wyczerpani, zdekoncentrowani, rozdrażnieni i pozbawieni sił witalnych. Wystarczy jedna nieprzespana noc, by w sposób negatywny odczuć jej skutki. Organizm jest przeciążony i odczuwa to w dotkliwy sposób. Szacuje się, że najwięcej wypadków drogowych i błędów ludzkich, które nierzadko doprowadziły do katastrofy, powodowane były przez osoby, które z różnych przyczyn „zarwały noc”. To tylko jeden, a już poważny przykład tego, jak bezsenność jest niszcząca dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Oczywiście najgorszym następstwem nawet kilkudniowego braku snu jest śmierć.
Skąd biorą się problemy ze snem?
Sen to zdrowie – i jest to krótkie, ale bardzo trafne stwierdzenie. Gdy śpimy to odpoczywamy, a wtedy regeneruje się poziom melatoniny, która nazywana jest hormonem snu. To neuroprzekaźnik, której niedobór może występować u osób, które mają problemy ze snem. Ta ma także silne działanie przeciwutleniające i zwiększające odporność organizmu. Jej niedobór powoduje schorzenia przedstawione powyżej, dodatkowo przy tym cierpi organizm, gdyż przy braku melatoniny łatwiej nabawić się chorób, a nawet depresji.
Jest kilkanaście zasad, które być może w sytuacjach stresowych lub napiętych pomogą zasnąć, a znajdziesz je tutaj: https://www.melatonina.pl/jak-szybko-zasnac-13-porad/
Skąd biorą się problemy ze snem?
Przyczyny problemów ze snem są jednak różne. Najczęściej powoduje je stres spowodowany pracą lub jakąś sytuacją rodzinną. Wewnętrzne cierpienie najczęściej przekłada się na kłopoty z zaśnięciem lub po prostu całkowitym brakiem snu. Trudno w takich sytuacjach znaleźć ukojenie, bo nieustannie przewracamy się wtedy z boku na bok, a nasze myśli pochłonięte są tym kluczowym problemem. Są sytuacje krytyczne, w których nie wystarczą tradycyjne środki, a konieczna będzie wizyta u lekarza, który przepisze właściwe środki uspokajające i nasenne, by pomogły one przetrwać ten najgorszy czas.
Zazwyczaj jednak są to problemy, które nie powinny aż w tak wyniszczającym stopniu wpływać na nasze nerwy, a przez to problemy ze snem. Trzeba wtedy wyjść od zasady, że życie jest za krótkie, by przejmować się rzeczami, na które nie mamy wpływu. W tym wypadku doskonałe są stare, sprawdzone metody – takie jak zioła i napary uspakajające z szyszek chmielu, melisy, mięty, waleriany. Te „babcine” metody są jak najbardziej aktualne i skuteczne. Weź relaksującą kąpiel, spotkaj się ze znajomymi, spędź czas z najbliższymi, odetnij się od zmartwień w pracy, albo wyklucz ze swojego życia czynnik, który wpływa negatywnie na nerwy i związaną z nimi bezsenność.
Problemy ze snem mogą być także związane z podróżami, które wiążą się ze zmianami czasowymi. Efektem bezsenności jest także częste zarywanie nocek, kładzenie się spać o bardzo różnych godzinach. Zbyt długiego przesiadywania przed telewizorem, komputerem i grach komputerowych, które uzależniają i powodują rozdrażnienie i napięcie. Zdrowy sen zaczyna się od systematyczności. Staraj się kłaść o mniej więcej tych samych godzinach i wstawaj też o ustalonych porach. Daj organizmowi czas na regenerację i produkcję melatoniny do właściwego poziomu, dlatego śpij minimum 6 godzin na dobę. Nie rób sobie popołudniowych drzemek i nie pij mocnych kaw, ani nie objadaj się na noc. Pamiętaj, aby codziennie przed położeniem się spać wietrzyć pokój, by był on dotleniony i aby w sypialni nie panowała duszna atmosfera, w której ciężko zasnąć. To jest kilka złotych zasad, które poprawi jakość Twojego snu i sprawi, że przyniesie on odpoczynek i nowe siły witalne.
Problemy ze snem często związane są wiekiem, a to dlatego, że u starszych osób melatonina wytwarzana jest w mniejszych ilościach. Warto wtedy korzystać z melatoniny w tabletkach. Okazuje się ona także skuteczna przy powyższych przypadkach. Jednak co ważne, melatonina w tabletkach nie może być rozwiązaniem trwałym. Po długim stosowaniu może prowadzić do uzależnień, a dodatkowo jej skutki będą zupełnie odwrotne do tych oczekiwanych.
Pamiętaj, że problemów ze snem nie można bagatelizować. Zdrowy sen to podstawa i filar każdego dnia, który powinien być pełen energii. Przy powtarzających się problemów z bezsennością, czyli takich, które powtarzają się w ciągu trzech tygodni, niezbędna będzie wizyta u lekarza, który stwierdzi, co tak naprawdę jest źródłem problemu. Być może to napięcie, a może stany lękowe i depresyjne, które nie mogą być pozostawione bez konsultacji i skutecznego leczenia.
Brzmi ciekawie:)