Przejdź do treści

Pyłek pszczeli oraz jego właściwości

Właściwości pszczelego pyłku

Jak wiemy, miód jest bardzo ceniony w wielu branżach. Najbardziej doceniają go w branży spożywczej, farmaceutycznej oraz kosmetycznej. Jednak z pewnością wiele osób nie wie o wszystkich jego właściwościach.

Czym jest pyłek pszczeli?

Pyłek pszczeli wykorzystywany był od tysięcy lat przez starożytnych lekarzy w starożytnym Egipcie, Rzymie czy Grecji. W wielu kulturach miał on niemal boskie znaczenie i nazywany był życiodajnym. W starożytnych Chinach używany był jako lek odmładzający. Pyłek pszczeli zbierany jest przez pszczoły, ponieważ to ich podstawowy pokarm. Ma on kształt niewielkich żółtobrązowych kulek. Zmieszany razem nektarem, miodem i śliną tworzy pokarm dla młodych pszczół. Pyłek kwiatowy zawiera wszelkie potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki.

Właściwości pyłku pszczelego

Pyłek pszczeli posiada wiele przydatnych w wielu dziedzinach właściwości, a o wielu z nich nie mamy najmniejszego pojęcia. Do najważniejszych właściwości pszczelego pyłku należą między innymi:

  • Wysoka wartość energetyczna
    Pyłek pszczeli może być stosowany przez wszystkich niezależnie od wieku. Szczególnie ważny jest przy problemach z apetytem i w sytuacji niedożywienia. Zawiera dużą ilość białka i żelaza, który jest bardzo szybko przyswajany przez nasz organizm. Stosowany w wielu wypadkach przez wegetarian, aby dostarczyć wszystkich potrzebnych składników odżywczych.
  • Wzmacnia system odpornościowy
    Wiele badań udowodniło, że pszczeli pyłek posiada właściwości przeciwwirusowe oraz przeciwustrojowe. Właśnie dlatego jest składnikiem wielu leków na przeziębienie oraz grypę.
  • Pomaga w odchudzaniu
    Pyłek pszczeli jest niskokaloryczny. Łyżeczka pyłku zapewnia około 4% dziennej dawki błonnika pokarmowego. Wszystkie składniki w nim zawarte mają za zadanie pobudzenie naszego metabolizmu.
  • Zmniejsza stany zapalne
    Pszczeli pyłek ma liczne działanie przeciwzapalne oraz porównywalny jest do wielu znanych leków. Badania dowodzą, że leczy on skutecznie choroby reumatyczne oraz astmę i zapalenie oskrzeli.
  • Pomoc w sprawach hormonalnych
    Działanie pszczelego pyłku stymuluje owulację oraz chroni przed poronieniem, a więc jest zalecany kobietom w ciąży. Substancję w nim zawarte mają wpływ na regulację poziomu hormonów, dlatego właśnie wykorzystywane są do produkcji wielu leków pomocnych przy menopauzie. Pozwala poprawić nastrój i powoduje wzrost energii.

Zastosowanie pyłku pszczelego w kosmetyce

Pszczeli pyłek ma liczne zastosowanie w kosmetyce. Może być używany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Bardzo często dodawany jest do kremów, ponieważ pielęgnuje skórę i znacznie ją odmładza. Ma zbawienny wpływ na cerę, gdyż łagodzi zmiany trądzikowe oraz pomaga w niwelowaniu widoczności przebarwień. Badania dowodzą, że wszystkie kremy i kosmetyki, które zawierają pyłek pszczeli, posiadają zdolności regeneracji i odnowy komórek skóry. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są wszelkie domowe maseczki, do których dodaje się pszczeli pyłek.

Zalecane dawki pszczelego pyłku

Pszczeli pyłek powinien być stosowany przez okres około trzech miesięcy, a kurację należy powtarzać 3 razy w roku. Zalecana dawka dla dzieci od 3 do 5 lat wynosi 10 gramów. Dla dzieci od lat 6 do 12 15 gram, a dla dzieci powyżej 12 lat oraz dorosłych 20 gram. Stosowanie się do ogólnoświatowych zaleceń jest naprawdę bardzo ważne w dzisiejszych czasach. Przed stosowaniem kuracji należy upewnić się, że nie mamy na niego alergii, która występuje naprawdę rzadko. Wszelkie kurację pyłkiem pszczelim muszą zostać zaprzestane w okresie karmienia piersią oraz u osób, u których wykryto poważne choroby nerek. Możliwość stosowania licznych kuracji pyłkiem pszczelim należy skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu, który stwierdzi czy istnieją jakieś przeciwwskazania.
Jak widać, pszczeli pyłek ma wiele pozytywnych właściwości. Jego ogromną zaletą jest to, że mogą go stosować osoby w każdym wieku. Również ogromny wachlarz możliwości spożywania to wspaniałe rozwiązanie dla wielu z nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.