Przejdź do treści

Skuteczne odchudzanie – 10 dobrych sposobów

Skuteczne odchudzanie - 10 sposobów

Odchudzanie jest procesem niełatwym. Przekonało się o tym wiele osób, które ma za sobą wiele diet odchudzających oraz prób obniżenia wagi, które okazały się nieskuteczne lub skuteczne na krótki okres, po którym waga poprzednia wracała a nawet podnosiła się ponad poprzednią ilość. Dlatego też warto znać 10 mechanizmów, które skutecznie zastosowane pozwolą aby proces odchudzania przebiegł pomyślnie.

Jednym z podstawowych zadań osoby odchudzającej jest nie tylko zrzucenie zbędnych kilogramów lecz także zachowanie tego stanu na dłużej. Aby nie dopuścić do efektu jojo, w którym dawne kilogramy wracają, warto znać zasady efektywnego odchudzania, które sprawią, że nie wrócisz do dawnej wagi.

Zasady te na początku mogą wydawać się trudne do zastosowania. Jednak warto się do nich przyzwyczaić i wprowadzić w życie na stałe, dzięki czemu staną się one twoją drugą naturą i pozwolą organizmowi przyzwyczaić się do nowej wagi i nowego trybu życia.


Ranking Tabletek na Odchudzanie - Lipiec 2020r

Ostatnia aktualizacja rankingu: 05.06.2023

Odchudzanie stanowi długotrwały proces

Liczysz na krótką dietę, która sprawi, że odzyskasz szybko szczupłą sylwetkę. Nic bardziej błędnego. Takie myślenie może okazać się pułapką, która powoduje szybki powrót dawnej wagi i wrócisz do dawnych nawyków żywieniowych.
Większość diet bazuje na usunięciu nadmiaru wody z organizmu, co szybko daje utratę centymetrów w pasie. Jednak, gdy wracamy do dawnej diety, kilogramy wracają. Ponadto takie krótkotrwałe diety powodują duże spustoszenia w organizmie. Dlatego też należy dietę zaplanować na dłużej. Warto nastawić się nie na dietę odchudzającą, która potrwa jakiś czas, lecz na długotrwałą zmianę nawyków żywieniowych. Musimy również nastawić się na powolne chudnięcie oraz na okresy, w których nie będziemy zauważali żadnych efektów.

Zaplanuj 5 posiłków dziennie, aby uzyskać najlepsze efekty odchudzania

Pomiędzy posiłkami dochodzi do spadku poziomu cukru we krwi. Skutkiem tego jest uczucie głodu, które powoduje, że jemy więcej lub sięgamy po niezdrowe przekąski. W takim przypadku często się zdarza, że do kolejnego posiłku siadamy tak głodni, że zjadamy dużo więcej niż jest to potrzebne. Obiady a szczególnie kolacje mogą przekroczyć dopuszczalne ramy i doprowadzić do przybierania na wadze.
Dlatego też warto tak zaplanować swoje posiłki, aby rozłożyć je na większą częstotliwość jedzenia. W twoim trybie dnia powinien znaleźć się czas na drugie śniadanie i podwieczorek.

Planuj posiłki aby odchudzanie było skuteczne

Planowanie i przemyślane posiłki znacznie przyczyniają się do sukcesu odchudzania. Dokładnie zaplanuj co zjesz następnego dnia. Dzięki temu będzie ci łatwiej usunąć z diety niezdrowe i tuczące rzeczy oraz ograniczyć sięganie po przekąski.
Zaplanuj stałe pory posiłków w domu i w czasie pracy i przyzwyczajaj organizm do jedzenia o stałych porach. Zrób listę zakupów taką, która nie zawiera produktów tuczących. Dzięki temu łatwo będzie kontrolować swoją dietę i ilość zjadanych posiłków.
Planowanie jadłospisu i pór posiłków pozwoli ci również na zjedzenie 5 posiłków dziennie. Planując unikniesz stołowania się w fastfoodach, gdy zapomnisz wziąć jedzenia do pracy.
Dzięki planowaniu łatwo obliczysz ile zjadasz w ciągu dnia i twoja dieta będzie pod kontrolą.

W czasie odchudzania jedz częściej mniejsze porcje

Wiele osób w obecnych czasach zadowala się dwoma posiłkami dziennie, głównie z powodu braku czasu. Często rezygnujemy ze śniadania, aby zdążyć do pracy. Zdarza się, że i w ciągu dnia nie mamy czasu na porządny posiłek. Taki tryb życia może prowadzić do tycia.
Według badań naukowych te same produkty zjedzone w dwóch posiłkach w ciągu dnia powodują odkładanie się tłuszczu. Natomiast te same produkty zjedzone w czasie 5 posiłków powodują zmniejszanie się tkanki tłuszczowej i utratę wagi.
Przyczyną tego faktu jest nastawienie się organizmu na głód. Organizm człowieka bardziej przygotowany jest do okresów głodu niż do nadmiaru jedzenia. Ludzie przed wiekami często głodowali. Jedli rzadko i organizm gromadził zapasy w postaci tłuszczu. Dlatego też rzadsze posiłki są sygnałem dla organizmu, że należy gromadzić zapasy. Natomiast częstsze posiłki dają sygnał, że pokarmu jest dość i nie potrzeba gromadzić tkanki tłuszczowej.
Rozplanowanie przyjmowania pokarmu na 4 lub 5 posiłków dziennie da ciału do zrozumienia, że nie musi gromadzić zapasów lecz może wykorzystać całą energię na bieżące działania a nawet wykorzystać część z już zgromadzonej energii. Dzięki temu tkanki tłuszczowej zacznie ubywać.

W czasie odchudzania dokładnie czytaj etykiety kupowanych produktów

W czasie odchudzania zechcesz sięgnąć po produkty “light” lub niskotłuszczowe, licząc na to że przyczynią się do sukcesu odchudzającej diety i spadku twojej wagi. Radzimy jednak aby podejść sceptycznie do zapewnień producentów i dokładnie czytać etykiety. Kategoria “light” może oznaczać różne składniki u różnych producentów. Może to być produkt niskokaloryczny, odtłuszczony lub z mniejszą ilością cukru. Najlepiej sprawdzić to czytając etykietę. Może się bowiem okazać, że produkty “light” zawierają mniej tłuszczu za to więcej węglowodanów, co nie pomoże ci zrzucić wagę.
Dodatkowym problemem jest fakt, że osoby wybierające produkty “light” mają przekonanie, że jedzą zdrowo i mogą zjeść więcej bez obawy o przybranie na wadze. Mogą sądzić, że jedzą produkty nietuczące i mogą ich zjeść więcej. Dlatego też ważne jest, aby czytać etykiety i przekonać się, czy dany produkt jest naprawdę nietuczący i nie zawiera tego czego nie powinniśmy jeść.

Ruch i sport wspomaga odchudzanie

Nie od dziś wiadomo, że ruch sprzyja odchudzaniu i spalaniu tkanki tłuszczowej. Według najnowszych badań nie jest konieczny sport wyczynowy czy wysiłkowy trening. Zdaniem fachowców aby kontrolować wagę wystarczy spokojny marsz, na tyle wolny, że możesz w tym czasie rozmawiać bez zadyszki. Dlatego też osoby odchudzające się powinny znaleźć czas na spacery w ciągu dnia. Może warto część drogi do pracy odbyć piechotą.

Koncentruj się na jedzeniu w czasie posiłków

Warto unikać robienia innych rzeczy podczas jedzenia, jak oglądanie telewizji, czytanie gazety. Nie skupiamy się wówczas na jedzeniu, połykamy bezmyślnie, nie smakujemy i możemy zjeść więcej niż zwykle. Ponadto zajmując się czymś innym nie zastanawiamy się nad jedzeniem i nie kontrolujemy go. Skutkiem tego może być dodatkowy deser, czipsy lub dodatkowa, tucząca porcja. Nie znaczy to oczywiście, że należy jeść w samotności i w ciszy. Chodzi o to aby wiedzieć co się je i dokładnie gryźć a nie bezmyślnie połykać.
Warto nakładać jedzenie na mniejsze talerze, gdyż wtedy porcja wydaje się większa. Odchudzanie nie musi polegać na jedzenie nudnych i niesmacznych potraw. Posiłki powinny być tak skomponowane aby były smaczne.

Pij ok. dwóch litrów nie słodzonych płynów dziennie

Bez wody nie ma odchudzania, gdyż tłuszcz rozkłada się przy udziale wody. Dlatego też należy pić około 2 litry wody dziennie w czasie odchudzania i nie tylko. Ważne jest aby była to niegazowana woda lub inne niesłodzone płyny np. herbatki ziołowe. Należy zrezygnować ze wszystkich słodzonych napojów, gdyż zawierają więcej cukru niż nam się wydaje.
Wiele osób popełnia błąd pijąc napoje “light” w czasie odchudzania. Napoje te są niskokaloryczne i wydaje się, że nie powinny przeszkadzać w odchudzaniu. Niestety, zawarte w nich słodziki i substancje słodzące powodują pojawienie się w organizmie insuliny. Mechanizm wydzielania insuliny sprzężony jest ze smakiem słodkim. Spadek poziomu cukru we krwi powoduje pojawienie się uczucia głodu, nad którym trudno jest zapanować. Dlatego napoje typu light mogą sprawić, że zjemy znacznie więcej.

Podczas odchudzania jak najmniej siadaj, staraj się stać

Ruch jest bardzo ważny w czasie odchudzania, szczególnie dla osób, które większość czasu spędzają w pozycji siedzącej i prowadzą siedzący tryb życia. Jednym ze sposobów zwiększenia ilości ruchu, dla osób, które nie chcą uprawiać sportów, jest zwiększenie ilości czasu, który spędzamy stojąc. Warto stać przynajmniej 10 minut w czasie każdej godziny.
Możemy nie siadać w autobusie, nie korzystać z ławki na przystanku lub chodzić rozmawiając przez telefon.

Pozwól sobie na małe odstępstwa od diety

Długotrwały proces odchudzania będzie nam znacznie łatwiej przetrwać jeśli od czasu do czasu damy sobie pozwolenie na drobne odstępstwa. Oczywiście odstępstwa powinny być naprawdę małe, na przykład jeden tuczący posiłek w tygodniu. Ten jeden posiłek nie zepsuje naszej diety, natomiast wprawi nas w dobry nastrój, co też nie jest bez znaczenia.
Pozwól sobie na odstępstwa w czasie spotkań ze znajomymi, rodzinnych uroczystości czy służbowych kolacji. W takiej sytuacji lepiej zjeść coś tuczącego w niewielkiej ilości niż narazić się na namawiania i przekonywanie, że nie musisz się odchudzać. W takim przypadku narażasz się na to, że zjesz znacznie więcej.

Pomoc w odchudzaniu - 10 sposobów na skuteczne zrzucenie zbędnej wagi

Odchudzanie to trudny i długotrwały proces. Skuteczne przejście tej fazy w twoim życiu przyniesie ci wiele zadowolenia i pchnie twoje życie na nowe tory. Warto zastosować te proste i łatwe do wprowadzenia zasady, które sprawią, że odchudzanie przebiegnie sprawniej i doprowadzi do większego sukcesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.