Otyłość jest coraz szybciej rosnącym problemem we współczesnym społeczeństwie. Również z postępującym problemem, postępuje dostępność do wiedzy i przyczyn tej choroby. Otóż w przeciwieństwie do tego, co uważano jeszcze całkowicie niedawno, to problemy związane z otyłością nie są tylko wywołane z niepowstrzymanego apetytu tych osób oraz nie mają tylko fizycznych skutków. Otyłość to choroba, ponadto jej przyczyny często leżą głęboko w psychice, a skutki trwania w otyłości na stałe odbijają się w psychice i poczuciu własnej wartości.
Jak poradzić sobie z otyłością?
Aby móc poradzić sobie z otyłością, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie co ją spowodowało. Pierwszym krokiem jest zmierzenie się z problemem w pojedynkę, jednak najlepiej na koniec iść do specjalisty, który pomoże przetrwać ci najgorsze i zrozumieć motywy postępowania.
Najczęstsze przyczyny otyłości, siedzące w psychice
- Zajadanie stresu. Wiąże się to bowiem z tym, że w momencie zjedzenia czegoś słodkiego lub pysznego sprawia przyjemność i relaksuje. Dlatego w stresowych sytuacjach często sięgasz po coś do zjedzenia, by sprawić sobie spontaniczną przyjemność. Nie ma w tym co prawda nic złego pod warunkiem, że nie dzieje się to zbyt często. Przy ustawicznym stresie, na co dzień podjadasz słodycze i gubisz się w rozrachunku tego co zjadłeś, a co jeszcze powinieneś. Wówczas nie jesz już tylko, gdy jesteś głodny, lecz zawsze gdy stres się nasili. Takie działanie bardzo szybko odzwierciedla się w niedoskonałości sylwetki. Gdy takie zachowanie doprowadzi cię do otyłości, to nie jest już łatwo się pozbyć tego nawyku. A za każdym razem, gdy zjesz mimo głodu i wciąż tyjesz, czujesz się winna i zła na siebie. Twoja frustracja rośnie i poczucie własnej wartości drastycznie maleje.
Jest to trudne do przerwania, jednak, gdy uświadomisz sobie, że tak na prawdę nie jesteś głodny tylko zestresowany, to łatwiej będzie ci w inny sposób pozbyć się stresu, na przykład z pomocą aktywności fizycznej. Sport nie tylko uwalnia endorfiny i rozluźnia spięte ze stresu mięśnia ale również szybko odznaczy się pozytywnie w twojej sylwetce. - Nagradzanie się jedzeniem. Jak często po ciężkim dniu kupujesz sobie wino i czekoladę? Lub postanawiasz zajść do ulubionej cukierni po duży kawałek ciasta? A może w mieszkaniu po posprzątaniu i wykonaniu obowiązków, z którymi zwlekałeś długo, postanowiłeś kupić sobie pizze na obiad? W takim małym nagradzaniu się w postaci jedzenie również nie ma nic złego pod warunkiem, że nie jest to trwałe i nie wywołuje w twojej sylwetce ani organizmie żadnych złych skutków.
Jest to szkodliwe, gdyż warunkujesz sobie w psychice połączenie między małymi osobistymi sukcesami i jedzeniem. Wówczas będzie całkiem ciężko uwolnić się od tego nawyku. Jedzenie jest trudno zastąpić w tym fortelu, gdyż sprawia przyjemność i jest łatwo dostępne. - Podjadanie z nudów. To najczęstszy powód do popełnienia żywieniowych grzeszków. To przez nie jest później trudno wyswobodzić się od jedzenia. Dzieje się tak gdyż jak zaczniesz podjada z nudów lub braku lepszego zajęcia, to później podświadomie sięgniesz do lodówki w chwili przerwy.
Przez otyłość pojawia się w psychice wiele nieprzyjemnych myśli i emocji. Problem niemieszczenia się w dane ubrania, odróżniania się na zdjęciu ze znajomymi i zawsze małe poczucie wartości wśród rówieśników sprawia, że czujesz się gorsza i nie lubisz siebie. Brak akceptacji siebie wiąże się z wieloma przykrymi skutkami (na przykład w przyszłych relacjach z płcią przeciwną), gdzie zawsze będziesz wątpić w to czy możesz się komuś podobać i czy zainteresowanie tobą nie jest związane z czymś zupełnie przeciwnym.
Jeśli widzisz, że twój bliski walczy z otyłością lub sam się z tym zmagasz, to zastanów się czy nie powinieneś zwrócić się do specjalisty. Nie jest to porażka ani w żaden sposób nie umniejsza ci. Jest to mądre posunięcie w stronę rozwiązania problemu jakim jest psychika w rozsypce. Jeśli rozwiążesz swoje ciężkie problemy na tle psychicznym, łatwiej będzie ci stanąć na nogi i poradzić sobie z otyłością. Terapeuta pomoże ci znaleźć przyczynę i odszukać rozwiązanie. Doradzi, jak zaakceptować swoje problemy i poradzić sobie ze swoja codziennością. To, że sięgnąłeś po taką pomoc świadczy tylko o dojrzałości twojego myślenia i odpowiedzialnej postawy. Najważniejsze jest spróbować. Nie zwalczysz choroby, nie próbując jej wyleczyć.