Witamina C – jakie ma znaczenie w odchudzaniu?

3
Odchudzanie z witaminą C
Witamina C – jakie ma znaczenie w odchudzaniu?
5 (100%) 5 głosów

Większość ssaków oraz roślin potrafi samodzielnie wytworzyć witaminę C w swoim organizmie. Wyjątkiem są jednak ssaki naczelne, czyli człowiek. Dlatego tak ważne jest, aby dostarczyć ją z zewnątrz. Aby dostarczyć odpowiedniej dawki trzeba  spożywać pokarmy bogate w tę witaminę. Inną popularną nazwą tej witaminy jest kwas askorbinowy. W  przypadku osoby dorosłej zaleca się spożywanie tej witaminy od 45 do 90 mg dziennie. Kwas L-askorbinowy, czyli witamina C rozpuszcza się w wodzie,  przez co niestety szybko jest wydalana. Stąd koniecznie jest jej ciągłe uzupełnienie.

Czym jest witamina C?

Witamina C jest niezbędna do wytworzenia kolagenu w tkankach organizmu. W dodatku ma działanie przeciwutleniające tzn. ochrania komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Odgrywa ważną rolę w oddychaniu komórkowym – ma działanie przeciwnowotworowe. Ułatwia przyswajanie m.in. żelaza, manganu oraz ma wpływ na zmniejszenia toksyczność selenu, kobaltu czy też rtęci. W przyswajaniu jej pomagają  witaminy A, B2, B6, E.

Źródło witaminy C

witamina C i jej znaczenie w odchudzaniuJej źródłem będą przede wszystkim owoce cytrusowe oraz owoce egzotyczne np. kiwi, pomarańcze, ananasy. Ponadto również polskie owoce np. porzeczki, truskawki, maliny. W przypadku warzywa będą to np. kapusta, brukselka, kalafior, brokuły. Witaminę C można pozyskiwać także z suplementów diety, jednak nie zastąpi to w pełni naturalnych pokarmów.

Skutki niedoboru witaminy C:

  • problemy skórne m.in. samoistne krwawienia, spowodowane uszkodzeniem naczyń krwionośnych,
  • szkorbut,
  • gorsze gojenie się ran,
  • rozpulchnienie dziąseł,
  • obrzęki kończyn,

Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C:

Z reguły witamina C staje się bardziej pożądana w okresach przejściowych, czyli jesienią i wiosną, kiedy zachorowalność wzrasta. A przecież nie tylko wahania temperatury powietrza mają wpływ na nasze zdrowie? Wiek, zanieczyszczone powietrze, używki,  leki to także czynniki wpływające na pogorszoną odporność u człowieka. Ponadto także, kiedy uprawiamy sport, pracujemy fizycznie.

Wpływ witaminy C na odchudzanie:

Warto wiedzieć, iż witamina C ma wpływ na odchudzanie oraz kształtowania sylwetki. Nie tylko dlatego, że zmniejsza ryzyko zachorowania na infekcje oraz problemów ze ścięgnami,  stawami, więzadłami, bo uczestniczy w tworzeniu kolagenu, ale zdolności szybkiej redukcji wagi. Witamina ta uczestniczy w przemianie tyrozyny, czyli hormonu, który warunkuje spalanie tłuszczu w organizmie. Ponadto Witamina C aktywuje żelazo, które transportuje tlen w komórkach, który również  jest potrzebny do spalania tłuszczu. Wpływa także na funkcje wątroby, blokując produkcję tłuszczów zapasowych. Wpływa na produkcję L-karnityny mającej właściwości odchudzające. Witamina C wpływa także na poprawę funkcjonowania układu moczowego i  trawiennego, przez co dodatkowo ma zastosowanie podczas diet odchudzających.

Krótkie podsumowanie

Zatem witamina C to niezwykle cenny składnik wspomagający spalanie tłuszczu, mający zastosowanie w utrzymaniu wagi na co dzień lub podczas diet odchudzających, ale także podczas uprawiania sportów wyczynowych, gdzie należy utrzymywać pewne limity wagowe u sportowców.

Poprzedni artykułZakwaszenie organizmu
Następny artykułWłaściwości odchudzające aronii
Tworzymy ciekawe publikacje o tematyce odchudzania, z którymi warto się zapoznać. Na stronie DobreTabletki.pl znajdziesz porady oraz sztuczki dotyczące skutecznego odchudzania a także ciekawe produkty o których warto wiedzieć jeszcze więcej. Na stronie znajdziesz wartościowe i ciekawe opinie o produktach na odchudzanie jak i z innych branż z którymi warto się zapoznać przed zakupem. Każdego dnia publikujemy efekty odchudzania za pomocą suplementów a także ich skład i najniższą cenę a co najważniejsze staramy się argumentować słuszność zakupu tego typu produktów. Serwis Dobretabletki.pl to swego rodzaju forum a więc możesz śmiało dołączyć do dyskusji i opublikować własną opinię o produktach jak i o sposobach na skuteczne odchudzanie. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi publikacjami już teraz!

3 KOMENTARZE

  1. Witamina C jest naprawdę bardzo ważnym aspektem, o którym warto pamiętać. Dlatego jem codziennie owoce bogate w witaminę C, jednak warto pamiętać, że nadmiar tej witaminy też może być szkodliwy.

  2. Jem dużo cytrusów i czuję jak mi pomaga jeżeli chodzi o cerę i witalność:)

  3. Ciekawa publikacja:) Dowiedziałam się troche cennych informacji, które wdroże do swojego stylu życia. Pozdrawiam:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here