Przejdź do treści

Wypadanie włosów – przyczyny i konsekwencje

Konsekwencje i przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów to ogromny problem, który dotyka wszystkich bez względu na płeć czy wiek. Przyczyny takiego stanu mogą mieć różne podłoże, a co za tym idzie, istnieje różny sposób radzenia sobie z tą niedogodnością. Pamiętajmy, że stan naszych włosów oraz paznokci bardzo często zależy od stanu naszego zdrowia. Najczęstszym rozwiązaniem na wypadanie włosów są domowe sposoby.

Dlaczego włosy nam wypadają?

Dla wielu z nas problem wypadania włosów to system ostrzegawczy, który wysyła nam organizm. Nie powinniśmy ignorować tego typu objawów, ponieważ bardzo często mogą one świadczyć o poważnej chorobie. W wyniku częstego farbowania włosów oraz działania na nie różnego rodzaju szkodliwych chemicznie substancji możemy obserwować nadmierne wypadanie włosów. Kolejną przyczyną może okazać się częste suszenie, kręcenie czy prostowanie, czyli po prostu wysoka temperatura. Wbrew pozorom, włosy są bardzo delikatne i wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jeżeli dobierzemy złe kosmetyki do naszych włosów, może to spowodować nadmierne ich wypadanie. Również częste mycie, tapirowanie czy noszenie spiętych włosów może okazać się szkodliwe. Nadmierna dieta, a konkretnie niedostarczanie odpowiednich substancji odżywczych może znacznie osłabić włosy, które w konsekwencji mogą zacząć wypadać. Stosowanie różnego rodzaju używek czy narażenie na stres w długim okresie może być tak samo niebezpieczne dla naszych włosów, jak pozostałe czynniki. To nie wszystkie czynniki, które mogą powodować problemy z włosami. Do pozostałych należą między innymi zaburzenia hormonalne, które najczęściej występują w młodym wieku. Niedobór witamin, problemy skóry oraz zatrucie organizmu to również przyczyny nadmiernego wypadania włosów. Ostatnią najczęściej występująca przyczyną są liczne choroby dziedziczna, które występują w naszej rodzinie od wielu lat. Jak widzimy, istnieje ogromna ilość czynników, które mogą powodować nadmierne wypadanie włosów.

Konsekwencje wypadania włosów

Wypadanie włosów może mieć różne konsekwencje dla osób, których ono dotyczy. Z pewnością konsekwencją okaże się zmiana naszego wyglądu, ponieważ włosy staną się rzadsze i cieńsze. Wszystko to może spowodować obniżenie poczucia naszej wartości, a w konsekwencji odsunięcie się od życia towarzyskiego. Zmiana naszego wyglądu to nie jedyna konsekwencja wypadania włosów. Kolejną są zmiany psychologiczne, które w ostateczności mogą doprowadzić do zaburzeń psychicznych, a te do powstania depresji.

Najlepsze sposoby na wypadanie włosów

Jeżeli zobaczymy u siebie wypadające włosy, zacznijmy od stosowania domowych sposobów, które z reguły pomagają w walce. Powinniśmy zacząć od przeanalizowania naszej diety, ponieważ bardzo często to ona jest przyczyną walki z tym problemem. Bardzo ważne, żeby nasza dieta była wyposażona w witaminy oraz suplementy. Wpływ na nasze włosy mają takie witaminy, jak między innymi B2,B3,B5,B8, które możemy dostarczyć, spożywając ściśle określone produkty. Jeżeli z jakichś przyczyn nie możemy spożywać określonych produktów, dostarczajmy witaminy przy pomocy różnego rodzaju suplementów. Idealnie sprawdzą się również różnego rodzaju maseczki czy oleje. Najczęściej stosuje się maseczkę z ubitych jaj, które nakłada się na włosy i pozostawia przez pewien czas. Mają za zadanie przede wszystkim poprawić gęstość naszych włosów. Jeżeli domowe sposoby zawiodą i nie przyniosą określonych zmian, powinniśmy skorzystać z pomocy specjalistów, ponieważ nasz problem może okazać się dużo bardziej skomplikowany.

Pielęgnacja włosów

Jak zapobiec wypadaniu włosów?

Istnieje kilka trików, które pomogą nam zapobiec wypadaniu włosów. Powinniśmy stosować je jak najczęściej, a bardzo często konieczne jest wprowadzenie wielu zmian do naszej codzienności. Do największych zmian, które musimy wprowadzić do naszej codzienności, aby zapobiec wypadaniu włosów należą między innymi:

  • Ograniczenie spożywania wszelkiego rodzaju używek
  • Zmiana codziennej diety
  • Unikanie ciągłego stresu w życiu zawodowym i prywatnym
  • Używanie kosmetyków na bazie naturalnych składników
  • Unikanie działania wysokiej temperatury na nasze włosy

Stosowanie się do powyższych rad uchroni nas przed problemami z wypadaniem włosów, które mogą pojawić się w każdej chwili, a bardzo często mają łatwe do określenia przyczyny.
Jak widać, problemy z wypadaniem włosów mogą mieć różne przyczyny powstawania, które bardzo często są trudne do zrealizowania. Pamiętajmy, że kiedy pojawią się problemy w wypadaniem włosów najlepiej leczyć domowymi sposobami. W sytuacji, gdy one zawiodą, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą.

1 komentarz do “Wypadanie włosów – przyczyny i konsekwencje”

  1. Justyna Ewelina

    Staram się dbać o włosy jak najlepiej 🙂 Artykuł przeczytałam do końca, zastosuje się do wskazówek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.