Przejdź do treści

Zakwaszenie organizmu

organizm i jego zakwaszenie

Jedną z  głównych zasad, które gwarantują zdrowie naszego organizmu jest kwasowo -alkaliczna równowaga organizmu ludzkiego. Co to oznacza? Jest to po prostu  właściwy stosunek między anionami i kationami w płynach ustrojowych człowieka. Więcej informacji o pH znajdziesz na Wikipedii, ale warto wiedzieć, że ludzka krew charakteryzuje się lekko zasadowym odczynem i wynosi pH 7,4 (pH poniżej 7 to odczyn kwaśny, powyżej 7 to zasadowy). Nawet niewielkie zmiany w pH krwi mogą mieć skutki widoczne w naszym samopoczuciu i zdrowiu. Jeżeli pH spadnie poniżej 7,35, stwierdza się już zakwaszenie organizmu. Jeśli spożywamy dużo niezdrowych tłuszczy, sztucznych sosów, cukru, słodzonych napojów, białej –oczyszczonej mąki i wielu innych niezdrowych pokarmów, a także alkoholu czy leków, to przyczyniamy się do nagromadzenia substancji kwasowych w organizmie.

Co ma wpływ na Ph naszej krwi?

Otóż po prostu to co spożywamy na co dzień. Do pokarmów kwasotwórczych zalicza się białko zwierzęce, węglowodany, tłuszcze i cukry. Z kolei do alkalizujących produktów owoce oraz warzywa.
zakwaszenie organizmuMechanizm obronny organizmu przed zbyt dużym poziomem kwasowości polega na pobieraniu i usuwaniu  minerałów ze wszystkich organów ludzkiego ciała i czasem kości. Jakie to minerały? Wapń, sód, potas i magnez. Organizm robi to, aby zneutralizować kwasy. Obroną organizmu jest również gromadzenie w tkance tłuszczowej odpadów kwasowych, których nie potrafi już usunąć.  Poza złym odżywaniem na zakwaszenie organizmu ma także wpływ złe zestawianie ze sobą posiłków,  dostarczanie organizmowi zbyt małej ilości wody, brak aktywności, ale także nadmierny wysiłek,  spora ilość leków, alkohol, nikotyna oraz kofeina. Do innych powodów zalicza się  choroby nerek, ponieważ na te nie mamy wpływu.

Pierwsze objawy zakwaszenia organizmu – uważaj!

Ludzki organizm owszem jest zdolny do regulowania równowagi kwasowo – zasadowej, ale trzeba pamiętać, że do pewnego czasu. Przekroczenie granicy niesie ze sobą zagrożenie. Jakie są pierwsze objawy zakwaszenia organizmu? Najpierw cienie pod oczami oraz nalot na języku z uczuciem gorzkiego smaku w ustach. Do tego dochodzi uporczywe zmęczenie, ból głowy, niestrawność, kamica nerkowa, zatrzymanie wody w organizmie i inne.

Dolegliwości bólowe, pojawiające się w różnych częściach naszego ciała, mogły niejednokrotnie być sygnałem, iż w jakich częściach naszego ciała zgromadzona jest zbyt duża ilość pozostałości kwasowych.

Co ma wpływ na równowagę kwasową organizmu?

Należy zdawać sobie sprawę, że na równowagę kwasową organizmu ma nie tylko wpływ dobra dieta czy aktywność fizyczna, ale też odpowiednia ilość odpoczynku i relaksu, ponieważ stres psychiczny oraz brak wypoczynku może znacznie potęgować zjawisko kwasicy.  Zbyt duża ilości substancji kwasowych w organizmie człowieka  może prowadzić do: zwiększonego ciśnienia krwi, osteoporozy, zapalenia stawów, cukrzycy, czyli zaburzenia w produkcji insuliny, niedokrwienia tkanek, sporego ryzyka miażdżycy, spowodowanego dużym poziomem cholesterolu LDL orz krwotoku śródmózgowego- udaru. Współczesny tryb życia przeciętnego człowieka niestety nie sprzyja zdrowiu. Wielu z nas może borykać się z zakwaszeniem, a nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.